
Božićni marketi širom Evrope…
Nadamo se da će Vam ovaj tekst pomoći da izaberete Božićni market u Evropi, po Vašem ukusu.
1. Brisel, Belgija
Briselski božićni market postoji od 2002. godine i podrazumeva svetlosni i zvučni šou. Ima preko 200 drvenih brvnara sa raznim ručno rađenim umetninama i suvenirima. Ovde možete probati i mnoge belgijske specijalitete, poput pomfrita, vafla i šećernih krofni.
2. Kopenhagen, Danska
U Tivoli Gardensu, gradskom zabavnom parku, organizuje se tradicionalni božićni market . Nepregledni svetleći ukrasi protežu se preko stabala i dekorišu štandove pored jezera. U ponudi su i mnogi specijaliteti, od kojih se posebno izdvajaju ledene krofne sa džemom od crne ribizle.

3. London, Engleska
Londonska božićna sezona šopinga otvara se u novembru, kada ulica Regent ceremonijalno pali svoje svetiljke za paradu pešaka. Drveće koje je ukrašeno bajkovitim svetlima najavljuje zimsku čaroliju u Hajd Parku, koja podrazumeva veliko klizalište, tobogane i tradicionalni nemački market.
4. Dresden, Nemačka
Ništa na govori o Božiću kao voćna torta od 4 tone. Takođe, na ovom marketu možete se šetati kroz srednjovekovne ulice, sa načičkanim svetlucavim štandovima koji prodaju ručno rađene suvenire.

5. Minhen, Nemačka
Ogromno ukrašeno božićno drvo okružuju zanatski štandovi u kojima možete probati tradicionalne kobasice ili palačinke od krompira. Ovde se svako veče organizuju i brojni pevački i horski performansi.

6. Nirnberg, Nemačka
Pred otvaranje marketa pojavljuje se božićni anđeo na visokoj galeriji, koji recitacijom najavljuje otvaranje jednog od najvećih božićnih marketa. Svake godine ovde se okupi oko 2 miliona posetilaca, koji uživaju u kupovini ukrasa i igračaka.
7. Prag, Češka
Božićni market u Češkoj poznat je po svom izgledu koji podseća na scene iz srednjevekovnih filmova, ogromnom božićnom drvetu i malom zoološkom vrtu. Svetlucavo dekorisani štandovi prodaju drvene igračke, kristale, ručno rađen nakit, klasične češke marionete, ali i ogroman broj neodoljivih slatkiša.
8. Rim, Italija
Market u Rimu održava se na trgu Piazza Navona, gde štandovi sa figurama i igračkama okružuju njegove fontane. Ovde se pojavljuje i “božićna veštica”, koja tradicionalno donosi poklone deci početkom januara.
9. Salzburg, Austrija
Smatra se da je ovo jedan od najstarijih marketa u Evropi. Postoje dokumenti iz 15. veka koji opisuju starije žene koje prodaju fine stvari ispred salcburške katedrale. Takođe je i manji i intimniji od ostalih ovde navedenih: sa manje od 100 štandova sa kojih se pogled proteže na srednjevekovni dvorac u podnožju.

10. Strazbur, Francuska
Upravo ovde održava se najstariji i najbolji božićni market u Francuskoj. Market sa božićnim pesmicama, klizalištem, i toplim vinom serviranim u šoljama u obliku čizme. Jestivi specijaliteti podrazumevaju perece, pečen kesten, kolačiće i tanku picu sa slaninom i lukom.
11. Štutgart, Nemačka
Masivni market datira još iz 17. veka, i postavljen je između gradskih kućica sa kojih vise anđelčići i grančice borova. Prodavci na preko 280 štandova nude drvene igračke, staklene figurice i različite proizvode, poput ovčije kože, mleka, šunke itd. Uveče se možete poslužiti kuvanim vinom sa aromom cimeta i vanile, i slušati tradicionalni božićni koncert.
12. Beč, Austrija
Beč otvara vrata svog božićnog marketa sredinom novembra, a svake godine ugosti preko 3 miliona posetilaca koji su u potrazi za svećama od pčelinjeg voska, drvenim igračkama ili staklenim ukrasima za jelke.
